Informácie o obci
Obecné inštitúcie
Šport a kultúra
Cirkevné organizácie
Vyhľadávanie
Čitatelia
Pre zasielanie informácií
o nových článkoch na Váš e-mail sa zaregistrujte
v Personalizácii
Mimoriadna situácia v obci Lekárovce


Vážení občania!

Dňa 3.10.2018 o 16.40 hod. sa našou obcou prehnala veterná smršť, ktorá zničila určitú časť obce. Je veľkým šťastím, že sa to zaobišlo bez ujmy na zdraví.  Materiálne škody boli veľké, či už na obecnom majetku, cirkevnom majetku, majetku občanov či firiem, pôsobiacich v obci.  Boli zdevastované strechy domov a prístavieb, ploty, stodoly, stromy, telekomunikačné zariadenia, obecný rozhlas, elektrické siete a prípojky...

O 17.00 hod. bola vyhlásená mimoriadna situácia v obci, ktorá naďalej trvá a bude trvať až do odvolania. Po stručnom zhodnotení situácie a škôd a oboznámení všetkých potrebných inštitúcií zasadal hneď večer o 20.00 hod. na OcÚ  krízový štáb. Boli prijaté opatrenia na ďalší postup pri záchranných prácach. Bezprostredne po víchrici, ktorú klasifikovali ako tornádo, sa začali realizovať akútne práce na sprejazdnenie cesty, ako  rezanie popadaných stromov, odstraňovanie plechov z cesty a obnova elektrickej energie. Nasledujúci deň boli do záchranných prác nasadené záchranné zložky, a to hasiči v počte 30 + 10 ks techniky a ozbrojené sily SR v počte 40 a 4 ks techniky.  V dôsledku veľkého rozsahu škôd v obci o danej situácii bol informovaný  aj Úrad vlády SR a príslušné ministerstvá. Následne z tohto dôvodu bolo hneď ráno 4.10.2018 v obci výjazdové zasadnutie vlády na čele s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim , ktoré bolo pôvodne plánované v Sobranciach. Zhodnotila sa situácia v obci a následne bolo prijaté uznesenie vlády o poskytnutí finančnej pomoci obci . „Vláda prijala po dohode so starostom rozhodnutie, že okamžite vyčleňuje pre obec Lekárovce na úhradu škôd sumu do 500.000 € s tým, že už zajtra /5.10.2018/ bude presunutá záloha vo výške 300.000 € na účet obce, aby starosta mohol okamžite sanovať  potreby, ktoré tu pri tejto tragédii vznikli. Z rezervy predsedu vlády som ochotný po dohode so starostom riešiť aj individuálne potreby občanov v prípade, že sa niekto dostane do zložitej sociálnej situácie, a to ak nemá poistený majetok, resp. je v takej sociálnej situácii, že si nebude môcť dovoliť opraviť škody z vlastných prostriedkov. Všetky práce, ktoré sú momentálne vykonávané zo strany štátu v obci, t.z. hasičského záchranného zboru, armády a všetky ďalšie úkony, ktoré je potrebné urobiť na verejnom majetku budú následne hradené z prostriedkov štátneho rozpočtu a nejdú na účet obce.“   Toto všetko sú slová predsedu vlády SR, ktoré povedal na zasadnutí vlády v Lekárovciach. Ako čítate, tých 300.000 €, ktoré už má obec na účte boli poskytnuté na realizáciu opráv majetku obce.  Škody na majetku občanov sú v štádiu riešenia.

Vážení občania!   Vžite sa aj do mojej situácie, ja to mám teraz tiež ťažké, musím sa takisto  rozhodovať  o najvhodnejších  postupoch riešenia situácie a tiež v záujme obce. Všetko sa nedá urobiť za deň, či za týždeň, to potrvá trochu dlhšie, sám Vám neviem povedať prognózu. Všetci vieme, že bez strechy nad hlavou je ťažko žiť, ale buďte trpezliví v týchto ťažkých chvíľach  a snáď sa nám spoločne podarí dospieť k  zdarnému  výsledku a k spokojnosti Vás – poškodených občanov.

Milan Örmezey – starosta obce


FOTOGALÉRIA TU

 Vydané dňa 12. 10. 2018 | 371x prečítané |
Zdieľať | Autor: BB | Rubrika: Obecný úrad | Vytisknout článek

Úradné hodiny
  Pondelok:   7:30 - 12:00
12:30 - 15:30
  Utorok:   7:30 - 12:00
12:30 - 15:30
  Streda:   7:30 - 12:00
12:30 - 16:30
  Štvrtok: nestránkový deň
  Piatok:   7:30 - 12:00
12:30 - 14:00
Separovaný zber 2020
Webová stránka obce Lekárovce
Copyright 2011
designed by Miroslav Sidor
Tento web site bol vytvorený prostrednictvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.